گفت و گو
پیوندهای تصویری
1396/09/07 تعداد بازدید: 19
print
دوری از قرآن باعث شیوع شبهات اعتقادی در جامعه است

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری با بیان اینکه انس با قرآن و توجه به مفاهیم آن در جامعه روز به روز کمتر می شود، گفت: دوری از قرآن باعث شیوع شبهات اعتقادی در جامعه است.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی در نشست ماهیانه ی کارکنان اداره کل تبلیغات اسلامی و اداره امور قرآنی استان واداره تبلیغات اسلامی شهرستان شهرکرد، با اشاره به زندگی نامه ی امام هادی علیه السلام گفت: حضرت هادی (ع ) یک زن به نام سوسن یا سلیل و پنج فرزند داشته است، ابومحمد حسن علیه السلام امام عسکری (ع ) یازدهمین اختر تابناک ولایت و امامت، حسین، سید محمد که یک سال قبل از پدر بزرگوارش فوت کرد، جوانی بود آراسته و پرهیزگار که بسیاری گمان می کردند مقام ولایت به وی منتقل خواهد شد، قبر مطهرش که مزار شیعیان است در نزدیکی سامرا است و فرزند چهارم، جعفر بود که معروف به جعفر کذاب بود.

حجت‌الاسلام مرتضوی افزود: بعد از امام هادى علیه السلام مقام امامت به فرزندش امام حسن عسکرى علیه السلام رسید، چون که خصال و ویژگی هاى امامت در وجود او جمع بود و در خصایص مقام مقدس امامت، از همه مردم زمان خودش برترى داشت و او در علم، زهد، کمال عقل، عصمت، شجاعت، کرم و اعمال بسیار که انسان را به پیشگاه خدا نزدیک مى کند، سرآمد همه اهل زمان خود بود، از سوى دیگر پدر بزرگوارش امام هادى علیه السلام با تصریح و اشاره، جانشینى و امامت آن حضرت را بیان کرده بود.

وی با بیان اینکه ما شیعیان در همه حال باید شکر گزار باشیم، ادامه داد: اینکه در زمین و زمان خوبی به دنیا آمده ایم و زندگی می‌کنیم هر دو نعمت است، چون که خیلی از انسان ها در سرزمین های غیر مسلمان و در زمانی غیر از این زمانه ی آخر الزمان به دنیا آمدند.

حجت‌الاسلام مرتضوی گفت: خدا را شکر می‌کنیم که در استانی در حال زندگی هستیم که صد در صد شیعه هستند، البته کم و کسر در این استان زیاد وجود دارد اما از لحاظ اعتقادی و از لحاظ مذهب بسیار غنی هستیم و این نعمت است و باید قدر دان و شکر گزار باشیم.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری بیان کرد: امام حسن عسکرى علیه السلام در اوّل ماه ربیع الاوّل سال 260 هـجـرى، توسط یکی از نزدیکان معتصم عباسی مسموم شد و در روز جمعه هشتم همین ماه در همین سـال، به شهادت رسید، او هنگام وفات، 28 سال داشت و جسد مطهّر او را در سامرا در خانه خود کنار قبر پدر بزرگوارش، به خاک سپردند و پسرش حضرت مهدى منتظر ارواحنا له الفداءِ را که امید جهانیان براى تشکیل حکومت حق جهانى است، بجاى گذارد.

وی ادامه داد: بعد از شهادت امام حسن عسکری علیه السلام، تاکنون شبهات بسیاری در مورد امامت حضرت مهدی (عج) و سن ایشان و دیگر مسائل توسط دشمنان اسلام بیان شده و می‌شود و وظیفه ی هر شیعه ای است که با الهام گرفتن از آیات قرآن و مفاهیم آیات بتواند به این شبهات پاسخی منطقی، و عالمانه بدهد.

حجت‌الاسلام مرتضوی با اشاره به اینکه قران در بین ما مسلمانان و شیعیان در غربت است، بیان کرد: اینکه قرآن در بین ما مهجور است، یک واقعیت است، چون که متأسفانه هم انس با قرآن و هم توجه به مفاهیم و تفسیر آن در جامعه ی امروزی بسیار کم است و این نه به خاطر امکانات کم است، نه! چون امکانات و تجهیزات از قبیل موبایل، تلوزیون و دیگر رسانه ها، در این زمانه حتی در دور ترین نقاط هم وجود دارد، بلکه به خاطر کم توجهی و دلبستگی زیاد ما نسبت به دنیا و زندگی است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری افزود: اگر ما شیعیان به قرآن و مفاهیم آن آشنا باشیم، هیچ هجمه و شبهه ای توان رویارویی با اعتقادات ما را نخواهد داشت و اگر شاهد این حجم هجمه و شبهه نسبت به اعتقاداتمان در فضا ی مجازی و دنیای واقعی هستیم، همه ی آن به بی توجهی و دوری ما از قرآن و مفاهیم قرآن برمی گردد.

حجت‌الاسلام مرتضوی با اشاره به آیه ی 12 سوره ی مریم افزود: این آیه دلالت بر این دارد که اگر خداوند بخواهد حتی در گهواره هم اولیا و انبیای خود را برمی گزیند و نبوت حضرت عیسی دلیل روشنی بر این امر است.

وی در ادامه با بیان اینکه حضرت عیسی در زمان تولد به اینکه بنده ی خداست و پیامبر و فرستاده ی او اعتراف می‌کند، گفت: در آیه ی 30 سوره ی مریم، حضرت عیسی گفت: من بنده خدایم که مرا کتاب داده و پیامبر کرده و هر جا که باشم مرا با برکت نموده و تازمانی که زنده ام به نماز و زکات سفارش فرموده است، فهم این آیات به ذات انسان ها و ضمیر روشن یا تاریک آنها بر می‌گردد و ممکن است هر انسانی این آیات الهی را درک نکند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری افزود: اگر باطن قلب ما معترف به امامت باشد، در عمل هم این مهم باید نمود داشته باشد، چون ایمان به فرمایش ائمه معصومین علیهم السلام تنها معتقدات ذهنی نیست، بلکه باید هم در زبان، هم در عمل و تمام اعضا و جوارح ما مشخص باشد.

گفتنی است، نشست ماهیانه ی کارکنان اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری یکشنبه 5 آذر 96 در تالار جلسات این اداره کل برگزار شد.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک