گفت و گو
پیوندهای تصویری
1396/01/29 تعداد بازدید: 41
print
دانش آموزان مدارس صدرا از فرصت نوجوانی استفاده کنند

مدیر کل تبلیغات اسلامی با بیان اینکه دانش آموزان مدارس صدرا در عصر حاضر باید احساس تکلیف کنند، گفت: از تمام امکانات و لحظه ها بهترین استفاده را بکنید.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی در دیدار و گفتگو با دانش آموزان دبیرستان پسرانه ی علوم و معارف اسلامی بروجن با اشاره به حکمت ۱۱۳ نهج البلاغه گفت: هیچ مال و سرمایه‏ اى پردرآمد تر از عقل نیست، و دارایی به داشتن مال و ثروت نیست.

حجت‌الاسلام مرتضوی افزود: امتیاز انسان بر حیوانات در عقل است که مى‏ تواند سرمایه ‏هاى ‏معنوى و مادى را به سوى او سوق دهد، چه بسیارند کسانى که ثروت هنگفتى از پدر به آنها رسیده و بر اثر ضعف عقل در مدت کوتاهى آن را دست داده ‏اند و در مقابل، کسانى که زندگى مادى خود را از صفر شروع کرده‏ اند، اما بر اثر عقل و درایت پس از مدت کوتاهى سرمایه فراوانى از طریق حلال گردآورى کرده‏ اند و در مورد سرمایه علم و دانش و اخلاق نیز چنین است.

وی ادامه داد: پنج ستون از ارکان اسلام است، یعنی اگر این پنج ستون در کسی وجود داشت می‌شود به او مسلمان گفت و اگر نبود، اسلامی وجود ندارد، نماز، زکات، روزه، حج و ولایت.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری با بیان اهمیت ولایت، افزود: کسی که ولایت نداشته باشد حتی اگر نماز هم زیاد بخواند و دیگر اعمال عبادی را در حد اعلا هم انجام دهد، منهای ولایت امیرالمومنین (ع) و فرزندان امام علی تا حضرت مهدی (عج) به رستگاری نخواهد رسید.

حجت‌الاسلام مرتضوی گفت: کلید پنج ستونی که بیان شد، ولایت امیرالمومنین (ع) است و به فرموده ی امام سجاد (ع) کعبه منهای ولایت و محبت حضرت علی( ع) سنگ هایی هستند که نه نفع دارند و نه ضرر.

وی افزود: تنها به انسانی گفته می‌شود که غرور دارد و تکبر می ورزد، و باید بدانیم کسی که علم بیشتر دارد، نباید مغرور شود چون که مسئولیتش بیشتر می‌شود و باید دانست از یک سو مردم از افراد خودبین و خودخواه متنفرند و از آنها فاصله مى‏ گیرند و از سوى دیگر افراد خودبین مردم را در حد لیاقت دوستى خود نمى ‏بینند و برترى خیالى و وهمى، آنها را از مردم جدا مى‏ سازد و به این ترتیب گرفتار تنهایى وحشتناکى مى ‏شوند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال بختیاری در ادامه گفت: عقل منهای دین، احمقی است و اگر در چارچوب مشخص شده نباشد، حیله است و منظور از عقل همان قوه ادراک است که انسان به وسیله آن کارهاى دنیا و آخرت خویش را نظام مى‏ بخشد و به یقین، نتیجه هر کارى در پایان آن روشن مى ‏شود، آنها که در فکر عاقبت کارها و نتیجه نهایى آن هستند، به یقین از همه عاقل‏ ترند.

حجت‌الاسلام مرتضوی افزود: داشتن عقل یعنی داشتن تدبیر و تدبیر یعنی دانش آموزی که وارد دبیرستان علوم و معارف اسلامی صدرا می‌شود، بر رفتار و اعمال خود حسابی بکشد و بداند که در این فرصت کوتاهی که در این مدرسه هستید، قصد رسیدن به چه هدفی را دارید.

وی گفت: عقل اقتضا می‌کند که انسانی که هدفی در زندگی مشخص می‌کند برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی خوبی داشته باشد و دانش آموزی که در این مدت چهار سال توانست برنامه ریزی خوبی انجام دهد، برای چهل سال آینده ی خود اندیشه کرده است.

حجت‌الاسلام مرتضوی افزود: قدر لحظه های زندگی، به‌ویژه دوران نوجوانی و جوانی خود را بدانید، که چیزی که گذشت دیگر برنخواهد گشت و انسان عاقل لحظه، لحظه های زندگی خود را غنیمت می شمارد و بهترین استفاده را می‌کند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه علم را باید مکتوب کرد، گفت: علمی که در دوران نوجوانی و جوانی به دست می آید مانند نقشی بر سنگ است و علمی که در دوران پیری به دست آید مانند نقشی بر آب است که ماندگاری ندارد.

وی با بیان چهارمین نکته از حکمت ۱۱۳ نهج البلاغه، ادامه داد: امام علی (ع) مى‏ فرماید: «هیچ شخصیت و بزرگوارى همچون تقوا نیست» وَلَا کَرَمَ کَالتَّقْوَى، این سخن برگرفته از قرآن مجید است که مى‏ فرماید: « «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ»؛ گرامى‏ ترین شما نزد خداوند باتقواترین شماست» و شخص با تقوا نه تنها نزد خداوند که نزد خلق خدا نیز گرامى و باشخصیت است، زیرا از انجام کارهاى زشتى که شخصیت انسان را در هم مى‏ شکند خوددارى مى‏ کند.

حجت‌الاسلام مرتضوی با بیان اینکه باید در این دوران احساس تکلیف کنیم، گفت: ما نسبت به دبیرستان های علوم و معارف اسلامی صدرا ادعا داریم و این ادعا را دانش آموزان این مدارس باید به اثبات برسانند و اثبات این مسئله جز با تلاش، برنامه ریزی و همت و تلاش محقق نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: باید از ساعاتی که در این مدارس هستیم، از وجود معلمانی که کوله باری از تجربه، علم و فضل هستند استفاده کنیم، وقتمان را به بیهودگی نگذرانیم و به این نکته واقف باشیم که فضای مدارس صدرا سراسر معنویت است.

گفتنی است، مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری یکشنبه ۲۷ فروردین ۹۶ با دانش آموزان دبیرستان های دخترانه و پسرانه ی صدرای شهرستان بروجن به صورت مجزا دیدار و گفتگو کرد و به سوالات آنها پاسخ گفت.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک