گفت و گو
پیوندهای تصویری
1396/05/18 تعداد بازدید: 21
print
 توجه خبرنگاران به حواشی به جای واقعیت ها به جامعه آسیب می زند

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری بیان کرد: اگر خبرنگاران به جای توجه به متن واقعیت ها به حواشی بپردازند، آن وقت این حواشی واقعیت ها را لطمه خواهد زد و جامعه آن طور که باید و شاید در جریان امور یک کشور و نظام دقیق قرار نمی گیرند.

 مدیر کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری بیان کرد: اگر خبرنگاران به جای توجه به متن واقعیت ها به حواشی بپردازند، آن وقت این حواشی واقعیت ها را لطمه خواهد زد و جامعه آن طور که باید و شاید در جریان امور یک کشور و نظام دقیق قرار نمی گیرند.
به گزارش روابط عمومی تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گفت: مطلبی که نباید در ارتباط بحث خبر از آن غفلت کرد این است که در اسلام بیان‌شده الخبر یحتمل الصدق و الکذب به این معنا که خبر احتمال صدق و کذب در آن است.
حجت‌الاسلام مرتضوی با اشاره به نباید صرف شنیدن یک خبر به آن ترتیب اثر داد، ادامه داد: باید در مورد اخبار رسیده و منتشر شده اندکی هم تفحص و تحقیق کرد و به قول امروزی ها باید راستی آزمایی کرد و این راستی آزمایی نکته ی بسیار مهمی است که شونده باید به آن توجه داشته باشد.
وی اخلاص، صداقت، شجاعت، روحیه ی شهادت طلبی و روحیه ی حق گویی، حق جویی و حق پویی را از مهم ترین ویژگی های خبرنگار دانست و عنوان کرد: در ارتباط به اخبار منتشر شده در خبر گزاری ها و سایت های داخلی و خارجی، جامعه ی ما باید حساس باشند و صرف خواندن و شنیدن ترتیب اثر ندهند چون که ممکن است خدایی ناکرده دچار اشتباه شوند و تصمیم اشتباهی بگیرند.
مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری گفت: در صدق و کذب خبر به مبدأ خبر هم باید توجه شود، باید توجه به این نکته داشت که خبر از زبان چه کسی و توسط چه کسی بیان و منتشر شده است و قرآن کریم در سوره ی حجرات آیه ی ۶ می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ به این معنا که اى کسانى که ایمان آورده‏ اید اگر فاسقى برایتان خبرى آورد نیک وارسى کنید مبادا به نادانى گروهى را آسیب برسانید و بعد از آنچه کرده‏ اید پشیمان شوید»
مدیر کل تبلیغات اسلامی وظیفه ی یک خبرنگار را به دست آوردن حقیقت و رسالت ابلاغ حقیقت به همه در هر شرایطی دانست و بیان کرد: منظور از فاسق در این کلام پروردگار یعنی انسان کنه کار، یعنی منبعی که نمی شود به آن اعتماد کرد، یعنی منبع غیر صالح، مثل این سایت ها، کانال های تلگرامی و شبکه های ماهواره ای که از بیرون از ایران به ما خبر هایی را نقل می کنند اصلا قابل اعتماد نیستند و به همین دلیل است که قران کریم می فرماید روی مخبر خبر باید حساس بود.
وی با اشاره به اینکه مخبر خبر باید صادق و مومن باشد، گفت: اسلام به مخبر غیر صادق هم اهمیت قائل است و از همان اول نمی گوید اهمیت ندهید، بلکه بیان می دارد نیک بررسی و تحقیق کنید و بعد از مشخص شدن صدق و کذب آن، ترتیب اثر دهید.
حجت الاسلام مرتضوی بیان کرد: خبرنگار باید تحت هر شرایطی واقعیات را منعکس کند و نه اینکه خدای ناکرده بنا به دلایلی واقعیت جای خود را به شایعه و کذب بدهد و در ارتباط با شایعه قرآن کریم با صراحت در آیه ی ۲۴ سوره ی نور می فرماید: ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین امنوا لهم عذاب الیم فی الدنیا والاخره والله یعلم وانتم لاتعلمون به این معنا که بدرستی کسانی که دوست دارند که امرمنکری را در میان اهل ایمان شیوع دهند، برایشان در دنیا و آخرت عذاب دردناک خواهد بود و خدا می داند و شما نمی دانید.
وی بصیرت را یکی از مشخصه های اصلی یک خبرنگار دانست و در ادامه ی این آیه گفت: کسانی که دوست دارند خبر های بد و زشت ولو واقعیت را نقل و منتشر کنند مورد عذاب الهی خواهند بود و یک خبر نگار اگز بصیرت نداشته باشد و اقدام به انتشار هر خبری از زشت و غیر قابل انتشار کند، طبق این آیه ی قرآن، برایش در دنیا و آخرت عذاب دردناک خواهد بود.
مدیر کل تبلیغات اسلامی افزود: هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد و ضرورت ندارد خبر نگار هر خبر واقعیت داری را منتشر کند، چه بسا این خبر ضربه ی سهمگینی به اعتقادات یک مسلمان وارد کند و باعث دوری فردی از دین شود.
وی در ادامه با بیان اینکه به موقع نقل کردن خبر دردنیای امروز که فراتر از عصر ارتباطات است، تصریح کرد: خبر باید به موقع و دقیق و بدون شاخ و برگ اضافی هم بیان شود و اگر خبری به قول خبرنگاران «سوخت» دیگر ارزش خبری ندارد.
حجت الاسلام مرتضویبا اشاره به اینکه روابط عمومی از اسم آن اهمیتش مشخص است، گفت: روابط عمومی ها چشم دستگاه و ادارات هستند و کوچکترین حرکتی که در یک مجموعه اتفاق می افتد روابط عمومی باید با چشم تیز بینش آن را تجزیه، تحلیل و نقل کند و اگر فردی که در روابط عمومی مشغول است، فرد پخته ای باشد می تواند به آن مجموعه جهت دهد و تکالیف آن دستگاه را در هر موقعیتی که هست بر اساس گزارش های درست و واقعیت ها مشخص کند.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری افزود: در اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری نواقصی در امر تهیه و انتشار اخبار است و یکی از این نواقص اینکه دفاتر شهرستانی ما نیروی متخصص در امر خبرنویسی و خبرنگاری ندارد و نیروهایی هم که مشغول به فعالیت هستند بعد از چند سالی فعالیت، بنا به دلایلی جابجا می شوند و کار خبر به عهده ی شخص دیگری گذاشته می شود و این باعث می شود که شخصی که تجاربی کسب کرده جای خود را به کسی بدهد که هیچ گونه اطلاعی از این حرفه ندارد.
حجت الاسلام مرتضوی بیان کرد: متأسفانه از سازمان مرکز اهمیت چندانی به افرادی که در تهیه و انتشار اخبارادارات تبلیغات اسلامی در استان ها و شهرستان ها، دست دارند، داده نمی شود و این باعث می شود که بعضا واقعیت ها منتشر نشود و اگر بخواهیم واقعیت ها منتشر شود باید ساز و کار های ان را رعایت کنیم و آن ساز و کاری که بتواند واقعیت های اداره تبلیغات اسلامی را به جامعه منعکس کند، بسیار ضعیف دیده شده و باید به صورت جدی تقویت شود و بر حسب صعه ی کاری که انجام می شود مسئولین از همان بالا روابط عمومی ها و رابطین خبری شهرستان ها را از جهات مختلف مجهز کنند.
وی افزود: اگر به فکر رقابت در دنیای مجازی با تهاجمات فرهنگی غرب هستیم باید به خبرنگاران و رابطین خبری اهمین بیشتری بدهیم و جایگاه بهتری برای آنان در جامعه تعریف کنیم و خبرنگار هم باید امورات زندگی اش اداره شود و اگر بنا باشد آن جایگاه حقیقی را برای خبرنگار نبینند و به قولی همیشه هشتش گرو نُهش باشد، آن وقت علی القاعده خبرنگار زیر آبی می رود و یا مجبور است که مسئولیتی که به دوش او گذاشته شده درست انجام نشود و یا مجبور شود برای اداره ی زندگی خودش به جای پرداختن به متن واقعیت ها به حواشی بپردازد.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان چهار محال و بختیاری بیان کرد: اگر خدای ناکرده خبرنگاران به جای توجه به متن واقعیت ها به حواشی بپردازند، آن وقت این حواشی واقعیت ها را لطمه خواهد زد و جامعه آن طور که باید و شاید در جریان امور یک کشور و نظام دقیق قرار نمیگیرند و با غیر واقعیت ها همیشه مواجه شوند و در تصمیماتشان دچار خطا شوند و این لطمه ی سنگینی است برای مسئولین نظام اگر واقعیت ها انعکاس پیدا نکنند.
حجت الاسلام سید جعفر مرتضوی تصریح کرد: در کل حرفه ی خبرنگاری و تهیه ی خبر کاری بسیار حساس، ظریف و دقیق است و لذا در منابع دینی جایگاه والایی را ما در بحث خبر مشاهده می کنیم و می بینیم که انعکاس خبر اهمیت ویژه ای هم دارد و نمونه ی بارز آن حادثه ی عاشورا و تلاش های خبری حضرت زینب سلام الله علیها و حضرت سجاد علیه السلام در این زمینه است.
وی بیان کرد: اگر در حادثه ی غدیر هم دو نفر مثل حضرت زینب و امام سجاد علیهم السلام بودند و گزارش واقعیت ها را بیان می کردند، حادثه ی غدیر امروز به نحو شایسته تری در بین مسلمانان اهمیت داشت و شاید آن مشکلات بعد از حادثه ی غدیر پیش نمی آمد.
مدیر کل تبلیغات اسلامی افزود: یک خبرنگار در بحران باید مدیریت کند و حضرت زینب سلام الله علیها بهترین نوع مدیریت در بحران را انجام داد و حضرت زینب در زمان خود رسانه ای بود که امام حسین علیه السلام برای روشن شدن حقیقت عاشورا به جهان رسانده شود، انتخاب کرد.
وی تصریح کرد: حضرت زینب سلام الله علیها مظلومیت اهل بیت علیهم السلام و حقانیت راهی که امام حسین علیه السلام و اصحابشان انتخاب کردند را بعد از شهادت شان به دنیا رساند و تا ابد این خبر باقی می ماند.
حجت الاسلام مرتضوی گفت: حضرت زینب سلام الله علیها برای رسیدن به این مهم تمام مصیبت ها را تحمل کرد و با درایت، صبر و تیز بینی، بدون هیچ ترس و واهمه ای از غیر خدا و با توکل بر پروردگار عالم، سهم بزرگی از رسالت امام حسین علیه السلام را به کل دنیا رساند.
وی ابراز امیدواری کرد: ان شاء الله سازمان تبلیغات اسلامی مرکز به جایگاه خبرنگاران مشغول در این دستگاه بیشتر از پیش اهمیت دهد و جایگاه رفیع روابط عمومی را بیشتر اهمیت دهند و از سازمان تبلیغات اسلامی، انتظار این است که اگر سایتی راه اندازی می شود و خبر گزاری هایی از جمله مهر در اختیار دارد چون وابسته ی به دفتر مقام معظم رهبری است، هم به مسئولین و هم به مردم واقعیت ها را منتشر و منعکس کنند.
مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری گفت: شایسته نیست یک نکته ی کوچک، بزرگ و یک نکته ی بزرگ، کوچک جلوه داده شود و خلاف واقعیت سخن گفتن دور از شأن دستگاه های وابسته به رهبری به ویژه سازمان تبلیغات اسلامی است.
وی بیان کرد: کسانی که در حرفه ی خبرنگاری مشغول به فعالیت هستند هم باید بیشتر احساس مسئولیت کنند و به عنوان یه وظیفه ی دینی از باب امر به معروف و نهی از منکر در ارتباط با خبر برخورد کنند و ان شاء الله ثواب آن را هم خواهند برد.
حجت الاسلام سید جعفر مرتضوی در پایان نقش رسانه و اهمیت حرفه ی خبرنگاری در کشور را مهم دانست و این روز را به قشر خبرنگار تبریک گفته و تصریح کرد: در عصر حاضر که بیشترین قدرت رسانه در جهان در اختیار اجانب و کشور های غربی است و سعی در زیبا جلوه دادن شیطان دارند، نقش رسانه های داخلی و اسلامی باید بسیار زیاد مورد توجه قرار گیرد وامید است مسئولین بهتر از قبل جایگاه این قشر را تقویت کنند و بیشتر مورد حمایت باشند.

گفتنی است، شورای فرهنگ عمومی کشوردراولین سالگرد شهادت محمود صارمی خبرنگارخبرگزاری جمهوری اسلامی مستقردرمزارشریف افغانستان، هفدهم مرداد را به پاس قدردانی از این مقام «روزخبرنگار» نامید

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک