گفت و گو
پیوندهای تصویری
1398/07/11 تعداد بازدید: 12
print
تبادل فرهنگی شیعه در حماسه اربعین نباید دولتی باشد

حجت الاسلام طاهری بیان کرد: حماسه ی اربعین در پیشبرد تفکر شیعی کاری می کند که کارهای دیپلماسی عمومی سال ها قادر به انجام آن نیست، اما دیپلماسی مردمی این کار را انجام می دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری، حجت‌الاسلام دکتر مهدی طاهری در نشست هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاه شهرکرد که با موضوع ظرفیت های تمدنی پیاده روی اربعین، روز سه شنبه ۹ مهر ۹۸ برگزار شد، گفت: برای هر چه بهتر شدن بحث ابتدا باید تمدن را تعرف و مورد بررسی قرار داد که این لفظ به چه معنایی است و شامل چه چیز هایی می‌شود.

حجت‌الاسلام مهدی طاهری ضمن مشارکت اعضای این نشست و بررسی تعارف گوناگون تمدن، افزود: تمدن بسط آگاهینه و ارادی یک تفکر در ساحت عینیت اجتماعی است به گونه ای که از مظاهر این تمدن به مبانی فکرش پی ببریم و مسیر کمال و تحول این تمدن را استنباط و استخراج می‌کنیم.

وی ادامه داد: حال جای این پرسش است که چه ویژگی هایی در تمدن وجود دارد که ما قصد داریم نسبت آن را با پیاده روی اربعین تبیین کنیم؟ و به نظر می رسد جایگاه اربعین آن چنان که باید در جامعه تشریح نشده و این وظیفه ی دانشگاه و حوزه هاست که نسبت به این مهم اقدام کنند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: تمدن ها مبتنی بر یک عقلانیت عمیق هستند، همانگونه که چشم فقط وسیله ای برای دیدن است و تا نور نباشد فقط تاریکی و سیاهی می بیند، عقل بشر همیشه به دنبال امام است تا بتواند بهتر تصمیم بگیرد و بهتر رشد کند و پیاده روی اربعین یک احساس عقلانیِ ضرورتِ نیازِ به وجود امام است در حوزه تفکر و تمدن اسلامی است و اضطرار به حجت است.

حجت‌الاسلام دکتر طاهری افزود: اولین پایه ی پیاده روی اربعین یک عقلانیت مبتنی بر معرفتی است که به قول فارابی از ویژگی های تمدن است و یکی از ویژگی های عقلانی پیاده روی اربعین احساس ضرورت و نیاز آن تنوع و تکثری که در این همایش عظیم حاضر می شونداز قومیت ها، نژاد ها و زبان ها و فرهنگ های مختلف، به یک محور واحد به نام امام است.

وی با بیان اینکه حماسه ی اربعین هم هویت سازی می‌کند و هم آینده سازی، گفت: هویت سازی به پیشینه ی تاریخی این تمدن اشاره دارد اما کاری که تشیع انجام داد این بود اجازه نداد اندیشه اش تاریخ بماند بلکه اندیشه اش را به فرهنگ تبدیل کرد، تاریخ در بهترین حالت هویت ساز است و تشیع تلاش کرد تا تاریخش را در زندگی اش بسط و ترویج دهد.

حجت‌الاسلام طاهری ادامه داد: وقتی تاریخ به فرهنگ تبدیل شد، علاوه بر اینکه حال جامعه را می سازد، آینده را نیز سر و سامان می دهد و می سازد و آینده سازی به این معناست که زمانی که امام زمان (عج) ظهور کنند، خودش را با ائمه ی قبل از خودش معرفی می‌کند و بیان می دارد من پسر همان کسی هستم که در صحرای کربلا عطشان کشته شد، که شما برای او پیاده روی اربعین انجام می دادید.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری چند شاخصه مهم این واقعه ی مهم را بیان کرد وگفت: همه ی گروه های حاضر در حماسه ی اربعین که از جغرافیانی مختلف و با ادیان و مذاهب متفاوت وارد می شوند، جنس حضورشان تصرف نیست، به این معنا که ما در سرزمینی حضور پیدا می‌کنیم که در هشت سال جنگ تحمیلی با آنها درگیر بودیم و قصد تصرف آن را داشتیم و تا فاو بیشتر پیشروی نکردیم، اما در حال حاضر تا قلب این کشور پیش می رویم ولی این جنس حضور دیگر از جنس تصرف نیست بلکه از جنس حضور است، برخلاف غرب که هر جایی قصد حضور داشته، حضورت از جنس تصرف است.

وی افزود: نکته دوم اینکه سنخ حضور در پیاده روی اربعین، از جنس اجبار و تجاوز به حقوق دیگران نیست، دیگران را تکریم می‌کنیم و تکریم می شویم، نه آنکه تحقیر کنیم و تحقیر شویم و سنخ تکریم یک فضیلت تمدنی است.

حجت‌الاسلام طاهری در ادامه گفت: آنچه که باعث شده تا مردم تمدنی را خلق کنند چند عامل است که از آن جمله می توان به نیاز به تعاون و مشارکت اشاره کرد و بر این اساس می توان گفت در اربعین تعاون، همکاری و مشارکت وجود دارد، عامل دیگر نیاز به محبت باعث شده تا تمدن شکل بگیرد و این مسئله از خانواده و اقوام شروع می‌شود و به جوامع بزرگ جهانی ختم می‌شود و در اربعین و پیاده روی اربعین محبت به یکدیگر بسیار وجود دارد.

وی بیان کرد: جنس اربعین از جنس تحمیل فرهنگ نیست، بلکه از جنس تبادل فرهنگ است به این معنا که گاهی اتفاق می افتد خانواده های عراقی که شما در اربعین مهمان آنها بوده اید، جدای از تمام مسائل موجود بین دو کشور، با خانواده اش چند روزی را در ایران مهمان خانواده های ایرانی است و این اتفاق یک تبادل فرهنگی است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: در حماسه ی اربعین کسی احساس فقر نکرده و نمی کند اما حضور آمریکا در این کشور باعث فقر مردم این کشور شد و این در حالی است که هیچ کس تصور این را نداشت که با حضور چهار هزار ایرانی در این کشور، این کشور تصرف شده باشد.

حجت‌الاسلام طاهری بیان کرد: حماسه ی اربعین در پیشبرد تفکر شیعی کاری می‌کند که کارهای دیپلماسی عمومی سال ها قادر به انجام آن نیست، اما دیپلماسی مردمی این کار را انجام می دهد، تبادل فرهنگی شیعه سنخش نباید دولتی باشد.

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک