گفت و گو
پیوندهای تصویری
1398/06/06 تعداد بازدید: 49
print
سلامت اجتماع، در گروی خانواده سالم

حجت الاسلام آزمون در دومین نشست پویش «ما یک خانواده ایم » با بیان اینکه اسلام، سلامت اجتماع را در گروی خانواده سالم می داند، گفت: یک فرد مسلمان باید درد دیگران را درد خود بداند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری حجت‌الاسلام حمیدآزمون در دومین نشست پویش هم سرنوشتیم و ما یک خانواده ایم که با حضور مبلغات، مسئولین کانون های فرهنگی تبلیغی، مسئولین هیئت های مذهبی خواهران و مداحان خواهر در تالار همایش بلاغ اداره کل تبلیغات اسلامی، روز دوشنبه ۴ شهریور ۹۸ برگزار شد، گفت: یکی از راهکار های مقابله با آسیب های اجتماعی مرتبط با خانواده در درجه اول دوری از تکبر، گذشت و تواضع زن و مرد در برابر همدیگر است.

حجت‌الاسلام آزمون افزود: تواضع به این معناست که هر یک از اعضای خانواده و اجتماع در جایگاهی که هستند، مواظب اکرام، احترام و شخصیت دیگران هم باشند و اگر تواضع از بین اعضای خانواده و اجتماع رخت بر بست هر روز باید منتظر یک مشکل و آسیب باشیم.

وی ادامه داد: تشکیل کارگروه ها و نشست های محله ای و فرهنگ سازی کردن در خصوص نحوه ی ارتباط با خانواده همسر، تاب آوری، مدیریت صحیح فضای مجازی، تربیت فرزند و استفاده از وجود اساتید مجرب در خصوص مشاوره های خانواده گی به میزان بالایی می تواند از بروز و رشد آسیب های مرتبط با خانواده جلوگیری کند.

دکتر آزمون بد اخلاقی، عهد شکنی، عدم توجه به نیاز های یکدیگر، ز یاده خواهی، عدم مسئولیت پذیری، مداخله ی بیش از حد خانواده های زن و مرد در روابط زن و شوهر، عدم سلامت اعتقادات و معنویت، عدم رزق حلال و چشم و هم چشمی را از جمله آسیب های خانواده برشمرد و بیان کرد: هیچ دختر و پسری روز های قبل از ازدواج و یا در ایام عقد به هیچ وجه فکرش را هم نمی کنند که روزی مشکلات پیش رویشان به آسیب جدی تبدیل شود، اما زندگی موفق، زندگی است که زوج بتوانند در بدترین شرایط بهترین مدیریت را داشته باشند.

حجت‌الاسلام آزمون افزود: نسبت به مشکلات زندگی دیگران نباید بی تفاوت بود و بعضی مشکلات زندگی دیگران را با درایت و علم باید تذکر داد، به‌عنوان مثال اگر فرزند خواهر یا برادر شما زمان زیادی را با موبایل مشغول بازی است، نباید از کنار این مسئله ساده گذشت چرا که وقتی یک زغال آتش را کنار زغال های خاموش قرار دهیم رفته رفته این آتش به آنها سرایت می‌کند.

وی ادامه داد: اگر در خانواده ای خواهر یا برادر شما روابط خوبی با همسر خود نداشته باشد، حال شما هم خراب می‌شود و اگر در محله ی شما همسایه ای صدای داد و فریادش به گوش برسد، خواه ناخواه روحیه ی شما هم خراب می‌شود و تأثیر بدی بر خانواده ی شما خواهد گذاشت، نگاه جامع اسلامی بیان می‌کند که یک فرد مسلمان باید درد دیگران را درد خود بداند و در جهت رفع آن تلاش کند.

سخنران همایش ما یک خانواده ایم گفت: اگر انسانی در زندگی خود دچار تکبر شد و فقط خود را ببیند و نسبت به دیگران بی تفاوت باشد رفته رفته جامعه فاسد می‌شود و جایی برای زندگی سالم باقی نمی ماند و همه ی افراد جامعه از این وضع متضررمی شوند.

حجت‌الاسلام دکتر حمید آزمون افزود: فردی که در خانواده ای پر آسیب زندگی می‌کند و پرورش می یابد، وقتی در جامعه و اجتماع حاضر می‌شود، آثار تکبر خود را با عبور از چراغ قرمز، رعایت نکردن خط قرمز های جامعه، رعایت نکردن شئون اسلامی و قانون در ابعاد مختلف به نمایش می گذارد و باعث اذیت و آزار دیگران می‌شود.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک