گفت و گو
پیوندهای تصویری
1396/03/07 تعداد بازدید: 87
print
گوینده، نقد کننده و تحلیل گر مسائل مذهبی باید روحانیون و مبلغین باشند

سخنران همایش طلایه دارن تبلیغ در شهرکرد گفت: اگر مسائل دینی ازحوزه های علمیه و معارف دینی از روحانیون به مردم برسد، جامعه ای عاری از بدعت و آسیب های اجتماعی خواهیم داشت.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، حجت‌الاسلام محمد شهبازیان در همایش طلایه داران تبلیغِ این استان گفت: گوینده، نقد کننده و تحلیل گر مسائل مذهبی باید روحانیون و مبلغین باشند و اگر این مباحث از حوزه های علمیه و فیضیه به مردم برسد و معارف دینی از روحانیون به مردم برسد، آن هم بر مبنایی صحیح، جامعه ای عاری از بدعت و آسیب های اجتماعی خواهیم داشت و اگر در اختیار کسانی باشد که تخصص علمی ندارند، یا به دست هر کسی در فضای مجازی منتشر شود، همین قصه ای که همه شاهد آن هستیم متأسفانه بروز می‌کند و اگر جلوی آن گرفته نشود در آینده هم بیشتر شاهد آن خواهیم بود.

حجت‌الاسلام شهبازیان افزود: بسیاری از این فرقه ها و نحله ها و آسیب های اجتماعی و فرهنگی موجود که بحث کلان آن را در مباحث مهدوی شاهد هستیم، بیشتر به خاطر عدم مطالعه ی دقیق و بیان احادیث و روایات بعضا غلط و اشتباه است.

استاد مرکز تخصصی مهدویت بیان کرد: گاهی ما باید مطالب مهدویت را بشناسیم که جوابگوی یک سری حمله هایی که انجام می‌شود باشیم و باید بدانیم که جامعه ی ما از لحاظ عقلانیت دینی دچار بحران است و مشکلاتی دارد و ما باید بتوانیم به صورت صحیح و صریح به عامه ی مردم، معارف مهدوی را انتقال دهیم.

وی با اشاره به اینکه دشمن را باید شناخت تا راه مقابله با آن را هم به دست آورد، گفت: استعمار، زاییده تخیل ما نیست، دورانی از تاریخ جهان است از درون آن، دو دنیای پیشرفته و عقب مانده بیرون آمده است، دورانی که برای تأمین منافع عده ای خاص، نابودی بیش از ۱۵ میلیون انسان در قاره آمریکا و اسارت و بردگی ۱۸ میلیون بینوا در آفریقا را به همراه داشته است که البته این جزئی از آثار زیانبار این دوران است و در این باره آرنولد توین بی مورخ انگلیسی می‌گوید: سرزمین فقیری مثل انگلستان، بدون غارت امکان نداشت به یک امپراطوری جهانی دست یابد و پیشتاز انقلاب صنعتی شود.

حجت‌الاسلام شهبازیان افزود: از این رو است که حییم وایزمن اولین نخست وزیر اسرائیل در مورد علت حمایت بریتانیا از فرزند نامشروع خود اسرائیل چنین می‌گوید: حق دارید بپرسید دلایل حمایت انگلیس از یهود و تمایل دولت آن ها جهت تحقق آرزوهای یهود در فلسطین برای چیست؟ جواب این است: انگلستان به‌ویژه انگلیسی های قدیم از جمله مردمانی هستند که بیشتر از هر کسی از تورات اثر پذیرفته اند و آیین حاکم بر انگلیس به ما کمک بسیاری کرد تا رؤیاها و آرزوهایمان را محقق سازیم.

این پژوهشگر مهدوی بیان کرد: این جماعت گستاخ زودتر از همه مسلمانان دریافته اند که نمی توان از انرژی نهفته و پتانسیل منجی گرایی غافل شد و سال هاست که درصدد بر آمده اند که آن را در خدمت اهداف خود در آورند و در این راستا طرح مباحثی مجعول چون ضرورت آمادگی برای ظهور عیسی مسیح، تخریب مسجد الاقصی، ساختن مجدد هیکل سلیمان و ایدئولوژی آرماگدون چیزی جز تسلط بر خاورمیانه و به زیر سلطه کشیدن اسلام اصیل که در حال حاضر با دو شاخصه حسینی و مهدوی بودن خاری در چشم آنان است، نیست.

حجت‌الاسلام شهبازیان در ادامه با اشاره به جریان های به وجود آمده در بحث مهدویت گفت: برخی از ادعاهای احمد بصری ازسوی علمای گذشته تحلیل شده و آنان پاسخ های متعددی در اختیار محققان قرار داده اند که ما را از بحث مجدد بی نیاز می‌کند، مباحثی مانند شرعی بودن یا نبودن ارائه خمس به فقها در دوران غیبت، درستی یا نادرستی بررسی اسناد روایات و بهره گیری از علم رجال، دینی یا غیردینی بودن مباحث منطق و فلسفه مباحث رجعت و غیره.

این استاد مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه این فرد ادعا دارد که معصوم و دارای علم رسول خدا است و تمام ادله او صحیح بوده امکان رد کردن آن ها وجود ندارد، افزود: ما نیز از این زاویه که اگر تعدادی از دلایل او را رد کنیم، توانسته ایم دروغ گو بودن او را اثبات نماییم و ریشه ادعاهای او را از بین ببریم. بنابراین به نقد برخی از ادله اش بسنده می‌کنیم.

وی با اشاره به مثالی در این باره، تصریح کرد: این امر مانند این است که رسول خدا(ص) معجزه بودن قرآن را بیان فرموده اند و در برابر منتقدان خود گفته اند: اگر می توانید سوره ای مانند سوره های قرآن بیاورید که البته این امر هیچ گاه محقق نشده است و به یقین اتفاق نخواهد افتاد اما در صورتی که کسی می توانست یک سوره بیاورد، تمام قرآن را زیر سوال برده بود.

حجت‌الاسلام شهبازیان بااشاره به اینکه برخی از دلایل ذکر شده از کتب تالیفی یاران احمد بصری است که به اشتباهات آن ها اشاره خواهم کرد، افزود: جالب است بدانید احمد بصری در اثبات ادعاهای خود از این دلایل استفاده کرده و به صحت کتب یاران خود اعتقاد دارد و آن ها را بیان کننده دعوت خود می داند.

حجت‌الاسلام شهبازیان یکی از مشکلات در حوزه مباحث مهدویت را جعل روایات برای منافع فرقه ای و نیز پدیدار شدن روایت های تازه در منابع متاخر دانست و بیان داشت: احمد بصری نیز در دعوت خود به برخی روایت های نشانه ظهور استناد کرده است که هیچ جایگاه علمی ندارد.

این پژوهشگر مهدوی با اشاره به روایت جعلی رسول خدا(ص) در مورد ملک فهد از سوی این جریان، گفت: رسول خدا(ص) فرمودند: بر حجاز عربستان مردی که اسمش اسم حیوان است حکومت می‌کند فهدبه معنای یوزپلنگ اگر از دور به او نگاه کنی در چشمش انحراف می بینی ولی اگر به او نزدیک شدی در چشمش مشکلی نمی بینی. جانشین یا خلیفه اش برادرش خواهد بود که اسمش عبدالله است، وای بر شیعه ما از دست او بشارت مرگش را به من بدهید تا شما را به ظهور حجت بشارت دهم.

وی در ادامه با اشاره به استدلال این مدعی دروغین در مورد این روایت، افزود: این افراد می‌گویند: ان شاالله با این علامات از آیات و احادیث اهل بیت(ع) برای همه مشخص شده باشد که ما در عصر ظهور هستیم، پس قطعا باید امام مهدی(ع) یا وصی و رسول ایشان و یا امر ایشان ظهور کرده باشند. براساس این روایت استدلال می‌کنند که نشانه های دعوت احمد بصری و ظهور امام مهدی(ع) در حال تحقق است.

حجت‌الاسلام شهبازیان با بیان اینکه نخستین منبع نقل این روایت کتاب "۲۵۰ علامه حتی ظهور الامام المهدی اثر محمد علی طباطبایی حسنی است، تصریح کرد: با مراجعه به کتاب مسند احمد بن حنبل و سایر متون روایی شیعه و سنی روشن می‌شود که این روایت وجود خارجی ندارد و تاکنون کسی آن را ذکر نکرده است.

استاد مرکز تخصصی مهدویت افزود: عجیب است که احمد بصری که ادعای علم امامت دارد نتوانسته بفهمد این کتاب نه تنها از منابع دست اول و معتبر نیست بلکه در کتاب مواردی وجود دارد که بر عدم دقت نویسنده آن دلالت می‌کند.

وی با بیان اینکه این روایت هیچ دلیلی بر مدعای احمد بصری نیست و تنها به صورت کلی اشاره به ظهور حجت می‌کند، خاطرنشان کرد: مشخص نیست که انصار و مریدان احمد با چه استدلالی عبارت «حجه» را به او تطبیق می دهند از طرف دیگر باید مراد از مرگ خلیفه مرگ ملک عبدالله باشد نه ملک فهد چرا که مطابق با قوانین ادبی باید ضمیر را به نزدیک ترین مرجع آن باز گرداند و نزدیک ترین مرجع برای ضمیر نام عبدالله است، با این سخن باید به احمد بصری متذکر شدکه پیش از موعد آمده است واگر هم بخواهیم روایت منسوب به رسول خدا را بپذیریم باید صبر کنیم تا ملک عبدالله از دنیا برود.

گفتنی است، همایش طلایه داران تبلیغ ویژه ی مبلغین و مبلغات اعزامی و بومی ماه مبارک رمضان پنجشنبه ۴ خردا ۹۶ در مهدیه ی مصلی امام خمینی (ره) شهر کرد برگزرا شد.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک