گفت و گو
پیوندهای تصویری
1396/04/22 تعداد بازدید: 96
print
رعایت نکردن عفاف و حجاب در جامعه ناشی از بی توجهی به سبک زندگی اسلامی و دوری از معارف قرآن است

مدیرکل تبلیغات اسلامی چهار محال وبختیاری با بیان اینکه دشمن از هرراهی فکر ضربه زدن به دین اسلام است، گفت: رعایت نکردن عفاف و حجاب درجامعه، ناشی از بی توجهی به سبک زندگی اسلامی است.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی با اشاره به آیه ی 32 سوره ی احزاب گفت: یا نساء النبی لستن کاحد من النساء ان اتقیتن فلا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض و قلن قولا معروفا یعنی ای زنان پیامبر، شما اگر تقوی داشته باشید، مانند احدی از زنان دیگر نیستید، پس در سخن دلربایی نکنید که شخص بیمار دل به طمع می افتد، و سخن نیکو بگویید، یعنی شما به شرط تقوی منزلتی بالاتر از سایرین دارید و به همین دلیل هم تکالیف شما مضاعف است، پس در سخن خود نرمی و خضوع ننمایید و آهنگ صدایتان را فریبنده مسازید چون در این صورت اگر با مردان سخن بگویید موجب تحریک شهوت و ریبه در آنها می گردید و مردان بیمار دلی که ایمان ضعیفی دارند دچار خیالات شیطانی وشهوت می شوند و درباره شما به طمع می افتند و میل به شهوات و فحشا می یابند پس سخن معمول و مستقیم بگویید که فقط مدلول کلام شما را برساند، سخنی که شرع وعرف اسلامی آن را بپسندد نه سخنی که توأم با لحن نیکو و کرشمه باشد.

حجت‌الاسلام مرتضوی افزود: متأسفانه در جامعه ی امروزی ما به این مسأله کمتر توجه می‌شود و در خانواده ها و تجمعات فامیلی عفت و حیا کمتر دیده می‌شود و به فرموده ی پیامبر اکرم (ص): لا دین لمن لا حیاء له کسانی که حیا ندارند، عقل و دین هم ندارند.

وی با اشاره به ادامه ی آیات سوره ی احزاب گفت: «وقرن فی بیوتکن» یک دستور است یعنی زن ها کمتر باید در اجتماعات حاضر شوند ولو اینکه از لحاظ مقام و رتبه در مقام بالایی باشند، مانند زنان پیامبر، و خداوند در این دو آیه از سوره ی احزاب دستور هایی به زنان مومنه داده است که اگر رعایت شود حیا در جامعه ی اسلامی خدشه دار نخواهد شد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری بیان کرد: مسائلی که امروزه در جامعه ی ما وجود دارد از قبیل دنیا گرایی ها، مصرف گرایی ها، مدگرایی ها و آرایش هایی که در بین زنان و دختران جامعه ی ما مشاهده می‌شود از آیین و مفاهیم و دستوران دین اسلام بدور است و هیچ کجای دین ما به این گونه پوشش ها و این طور حضور در جامعه اشاره نشده است.

وی با اشاره به اینکه ایران با داشتن 67 درصد مصرف‌کننده لوازم آرایشی وگریم رتبه 6 جهانی و رتبه دوم خاورمیانه را به نام خود ثبت کرده است، افزود: چرا باید در جامعه ای که اسلامی و شیعه است، مصرف مواد آرایشی این همه رشد داشته باشد و به پوشش و حجاب کمتر توجه شود، این دلیلی ندارد جز دوری از مفاهیم قرآن و عدم آشنایی با سبک زندگی اسلامی، فاطمی، علومی و مهدوی که باید هر کس بر اساس فطرت پاک خود به این مسائل توجه کافی داشته باشد.

حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی در ادامه با قرائت آیه های 31 سوره ی نور و 59 سوره ی احزاب گفت: حکم صریح حجاب در سال ششم هجرت از جانب خداوند برای مسلمانان و مومنین بیان شده است و کسی که نام مسلمان بر خود نهاده است باید نسبت به رعایت مفاد این آیاد دقت نظر کافی داشته باشد.

وی افزود: خداوند کریم در آیه ی 59 سوره ی احزاب خطاب به پیامبرش می فرماید: «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلباب ها روسرى ‏هاى بلند خود را بر خویش فروافکنند، این کار براى اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و اگر تا کنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده توبه کنند، خداوند همواره آمرزنده رحیم است.»

حجت‌الاسلام مرتضوی با قرائت آیه ی 26 سوره ی اعراف، ادامه داد: خداوند در این آیه به صورت مطلق تمام فرزندان نسل حضرت آدم را مورد خطاب قرار می دهد و می فرماید: «اى فرزندان آدم ! لباسى براى شما فرو فرستادیم که اندام شما را مى‏ پوشاند و مایه زینت شماست» و این شامل هم زنان و هم مردان می‌شود و باید در درجه اول دانست که لباس از عنایات و نعمت های پروردگار عالم برای بشر است و اگر لباس نباشد، آدم زشت ترین حیوان روی زمین است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری گفت: زشتی های انسان به وسیله ی لباس پوشیده می‌شود و با توجه به این آیه لباس باعث قشنگی انسان می‌شود و اسلام با لباس قشنک مخالف نیست و لباس باید ویژگی هایی داشته باشد از جمله اینکه بدن نما نباشد و برجستگی های بدن را به نمایش نگذارد و بشود به آن پوشش گفت، در جامعه ی امروزی ما به فرموده ی پیامبر زنان پوشیده های عریان هستند و در عین اینکه لباسی پوشیده اند، با بر اثر نازکی آن یا در اثر تنک پودن و بدن نما بودن لباس، انگار که عریان هستند و تمام بدن انها قابل مشاهده است و این بسیار تحریک کننده تر است.

حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی افزود: در بحث حجاب و عفاف، صحبت از احکام و دستورات دین و آیات قرآن است و در این زمینه ما کاری به راست و چپ و کند و تند و احزاب و گروه ها نداریم و نباید داشته باشیم، عدم رعایت این دستورات صریح موجب از هم گسستگی بنیان خانواده و ایجاد هرج و مرج در جامعه می‌شود و این چیزی است که دشمنان تا بن دندان مسلح ما دنبال آن هستند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری با بیان اینکه باید راهکاری برای ترویج آیات قرآن و درک مفاهیم قران در بین افراد جامعه اندیشیده شود، ادامه داد: قرآن در جامعه ی ما محجور است و فقط در مراسمی مثل عزاداری ها و عروسی ها و مناسبت هایی مثل شب های قدر قران استفاده دارد، آن هم استفاده ی ابزاری و هیچ کس به مفاهیم آیات توجه کافی ندارد که این یک نقص بزرگ در جامعه ی اسلامی است.

وی با اشاره ای به آیه ی 21 سوره ی نور هم بیان کرد: شیطان در فکر است تا گام به گام انسان ها را از راه راست و صراط مستقیم گمراه کند، و این مسئله در مورد حجاب به خوبی از بعد از انقلاب مشهود است، که اول چادر ها کم و کمتر شد، بعد از آن مانتو های بلند و در قدم بعدی روسری ها کوتاه تر شد، در زمان فعلی هم که لباس ها بدن نما و چسبان و غیر متعارف شده است و این همان خطوات شیطان است که گام به گام در حال اجرا است، برای منحرف کردن مومنین از صراط مستقیم.

حجت‌الاسلام مرتضوی اشاره ای هم به آیه ی 30 و 31 سوره ی نور کرد و گفت: حجاب فقط مختص به زنان با ایمان نیست و خداوند در آیه ی 30 سوره ی نور می فرماید: به مردان باایمان بگو که چشمان خود را از آنچه دیدنش حرام است مانند عورت دیگران و بدن زن اجنبی فرو بندند، و عورت های خود را از اینکه در معرض دید قرار گیرد حفظ کنند، این برای آنها پاکیزه تر است، همانا خداوند از آنچه انجام می دهند آگاه است.

وی ادامه داد: در این آیات خطاب به زنان با ایمان می فرماید: و به زنان باایمان بگو که چشمان خود را از نگاه به عورت غیر و بدن مرد اجنبی فرو بندند و عورت های خود را تمام بدن را غیر از صورت و دست ها، از اینکه در معرض دید اجنبی قرار گیرد حفظ کنند و زیور و زینت خود و جاهای آن را مانند، گردن، سینه، موهای سر، بازوان و ساق های پا آشکار نسازند، جز آنچه بر حسب ضرورت عرفی پیداست مانند لباس های رو و صورت و دست ها، و باید روسری های خود را بر روی گریبان ها بزنند تا گردن و سینه پوشانده شود، و زیور و جاهای زیور را بر کسی آشکار نسازند جز بر شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زن های همجنس خودشان یا برده های ملکی شان یا مردان عقب مانده تابع خانواده که نیاز شهوانی ندارند یا کودکانی که نیروی آمیزش با زن ها را ندارند، و زنانی که خلخال در پا دارند پاهای خود را ( محکم ) به زمین نزنند تا زینت هایی که پنهان می دارند معلوم گردد. و همگی شما ای مؤمنان به سوی خدا در تمام ابعاد انسانی بازگردید، باشد که رستگار شوید.

حجت‌الاسلام مرتضوی در پایان گفت: راهپیمایی حجاب و عفاف روز چهار شنبه 21 تیر 96 همزمان با روز عفاف و حجاب از میدان بسیج به سمت امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون در شهرکرد برگزار می‌شود.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک