گفت و گو
پیوندهای تصویری
1395/10/14 تعداد بازدید: 210
print
تقویت بنیان خانواده، نیاز به آموزش مسائل عاطفی دارد

کارشناس امور فرهنگی بانوان چهار محال و بختیاری، تقویت بنیان خانواده را نیازمند آموزش مسائل عاطفی و احساسی دانست و گفت: امروزه طلاق عاطفی بیشتر از طلاق رسمی در جامعه اتفاق می افتد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، اشرف کبیری پور گفت: مشکلات عدیده ای که در استان چهار محال و بختیاری در بین قشر بانوان وجود دارد، عدم آشنایی آنان با مشکلات عاطفی و احساسی است به این معنا که ما متوجه شدیم میزان طلاق و بالا رفتن طلاق در جامعه فقط مربوط به مصرف مواد مخدر و دیگر مسائل مادی و اقتصادی نیست.

کبیری پور افزود: ما متوجه شدیم استان چهار محال و بختیاری به لحاظ سنتی بودن و وجود تعصبات قومی قبیله ای که در بین مردم وجود دارد از لحاظ مسائل عاطفی دچار مشکل هستند و آموزشی در این زمینه دیده نمی شود.

وی ادامه داد: در همین راستا چند کار گاه آموزشی با حضور ۲۲ نفر شروع کردیم که در حال حاضر تعداد شرکت کنندگان در این دوره ها به بالای ۷۰۰ نفر می رسد و این نشان دهنده ی این است که هم مردم در این زمینه مشکل دارند و هم اینکه نیاز مند و علاقه مند به آموزش هستند و دوست دارند در این زمینه ها آموزش هایی داده شود.

کارشناس امور فرهنگی و بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری بیان کرد: سخنرانان این کار گاه ها از اساتید مجرب کشوری است و در نخستین برنامه هایی که اجرا شد، اعضای جمعیت بانوان فرهیخته شرکت کردند و سعی کردند مخاطب خودشان را از طریق اطلاعاتی که در این کار گاه ها دریافت کردند، آموزش بدهند.

کبیری پور گفت: در حال حاضر حدود ۵ جلسه آموزشی با حضور اعضای جمعیت بانوان فرهیخته در تالار جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی تشکیل شده و با استقبال خوبی هم روبه‌رو بوده است و موضوع آن، یکی از اصلی ترین مسائلی بوده که می تواند کانون خانواده را محکم کند و باید دانست اعتماد بین زن و شوهر را در عصر حاضر، رابطه ی عاطفی و جنسی موفق می تواند بهترکند که این موضوع در بررسی ها نشان از آن دارد که متأسفانه به آن پرداخته نمی شود و حتی خانواده ها هم این موضوعات را به هیچ وجه به جوانان خود آموزش نمی دهند، چه پسر و چه دختر و همین مسئله باعث می‌شود که بعد ها در زندگی زناشویی دچار بحران شوند.

وی افزود: علم و روانشناسی و حتی دین ما تأکید به این موضوع دارد که آرامش زن و مرد در خانواده به رابطه ای که بین این دو وجود بستگی دارد.

این کارشناس مسائل فرهنگی ادامه داد: سعی ما این است که در کنار آموزش هایی که دیده می‌شود یک گروهی را راه اندازی کنیم که در جامعه بتوانند این آموزش ها را به مخاطبین داشته باشند، مثلا ما مخاطبین بسیار خوبی داریم مثل هیئت های مذهبی، مداحان و کانون های فرهنگی تبلیغی و تصمیم داریم مبلغات و مداحان و مسئولین هیئت های مذهبی و موسسات قرآنی را که به مجالس بانوان راه دارند، آموزش دهیم و انتظار می رود در کنار آموزش مسائل قرآنی و دینی مسائل عاطفی و مشکلات خانواده را هم مد نظر داشته باشند که هم جلسات ما فعال تر شود و استقبال از جلسات بهتر شود و هم ذائقه هایی که در بین افراد متفاوت هست به آنها توجه شود.

کبیری پور گفت: باید گفت که ما سال های سال است که جلسات قران و دیگر برنامه های مذهبی و قرآنی را برگزار می‌کنیم، اما در زمینه ی بیان معارف قرآنی و سبک زندگی اسلامی شاید آن طور که باید، کار نمی کنیم و این درحالی است که در سال های اخیر این تلاش ها رو به فزونی است و به‌عنوان مثال اداره امور قرآنی استان در این زمینه قدم های خوبی برداشته است.

وی بیان کرد: نکته ی دیگر اینکه در مسند الامام الرضا علیه السلام، ج ۱، ص ۲۸۳ از امام رضا علیه السلام روایت است که فرمودند:مَن سَألَ اللهَ التَّوفیقَ وَ لَم یَجتَهِد، فَقَدِ استَهزَءَ بِنَفسِهِ یعنی هر کس از خداوند، توفیق بطلبد ولی تلاش نکند، خودش را مسخره کرده است.

کارشناس امور فرهنگی و بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری گفت: قرار نیست ما بعد از دعا و درخواست از خداوند متعال دست روی دست بگزاریم و منتظر باشیم تا دعای ما برآورده شود و مشکل ما حل شود و مشکلات عاطفی درون خانواده خود به خود حل شود، وقتی از خداوند توفیق در راهی و برای هدفی را می طلبیم، باید خودمان هم در آن راه بکوشیم تا خداوند هم عوامل رسیدن به هدف را برایمان فراهم سازد:از تو حرکت، از خدا برکت.

کبیری پور افزود: درخواست توفیق از خدا، بدون تلاش و کوشش به جایی نمی رسد و به تعبیر امام، چنین کسی خودش را مسخره کرده است، مثل آن که کسی از خدا روزی بخواهد، ولی هیچ فعالیتی و تلاشی برای معیشت نکند. یا غلبه ی بر دشمنان و نصرت الهی را بخواهد، ولی پای در میدان جهاد و مبارزه نگذارد، یا شفای بیماری را بطلبد، امّا مراجعه ی به طبیب و رعایت توصیه های پزشکی را نکند.

وی ادامه داد: خداوند در سوره ی عنکبوت آیه ی ۶۹ فرموده است: آنان که در راه ما جهاد و تلاش می‌کنند، ما هم راه های خود را به آنها نشان می دهیم: «الَّذینَ جاهدُوا فینا لَنَهدِیَنَّهُم سُبُلَنا»پس دعا را با تلاش و کوشش همراه سازیم.

این کارشناس مسائل فرهنگی در حوزه ی بانوان گفت: نکته ی دیگر اینکه ما خانواده هایی را داریم که روابط عاطفی خیلی عالی در آنها وجود دارد و این باعث شده است که به مسائل اقتصادی و مشکلات مادی موجود اهمیت داده نشود و اینقدر از زندگی با هم لذت می برند و اغنا می شوند که دنبال چیز های دیگری در زندگی نیستند و من به‌عنوان یک خانم این رو میگویم که وقتی زنی در خانواده شروع کرد به درخواست های مادی و دنبال تجملات رفت، این نشان می دهد که از زندگی لذت نمی برد و در صدد است چیزی را جایگزین لذت زندگی کند.

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی استان چهارمحال بختیاری می باشد .استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک